Działanie promienników

OGRZEWANIE PODCZERWIENIĄ ogrzewaniem naszych czasów

promienniki podczerwieni     promienniki elektryczne     promienniki gazowe     promienniki elektryczne     promienniki podczerwieni

RÓŻNORODNE SYSTEMY GRZEWCZE - W POSZUKIWANIU NAJLEPSZYCH ROZWIĄZAŃ 

Każdy właściciel obiektów już na etapie projektowania budynku musi w planach uwzględnić system grzewczy.
Nie jest to zadanie proste, gdyż wiąże się z koniecznością znalezienia takiego sposobu ogrzewania, który nie będzie generował zbyt dużych wydatków związanych z kosztami za ogrzewanie, przeglądami okresowymi, awariami i usterkami systemu, a jednocześnie okaże się wydajny, bezpieczny i bezawaryjny. Całkiem idealnych rozwiązań nie ma, co nie oznacza, że właściciele nie mają żadnej możliwości wyboru, przeciwnie. W obecnej chwili wystarczy tylko zwrócić uwagę, który z dostępnych na rynku systemów sprawdzi się w naszej aplikacji najlepiej. 

Bardzo dużą popularnością ( wzrastającą szybko zwłaszcza w ostatniej dekadzie) w Polsce cieszą się promienniki podczerwieni jako system ogrzewania obiektów, w tym obiektów źle izolowanych, zimnych, bardzo przeszklonych, będących jeszcze reliktami poprzedniej epoki. Ogrzewanie promiennikowe powszechnie na świecie uważane jest za najlepsze, najzdrowsze i najbardziej ekologiczne! 

W swojej ofercie posiadamy promienniki elektryczne oraz gazowe ( ceramiczne i katalityczne w Ex). JESTEŚMY NAJWIĘKSZYM W POLSCE DYSTRYBUTOREM PROMIENNIKÓW!!! 

 

Wybierając sposób ogrzewania należy zwrócić uwagę na wszelkie aspekty danego systemu grzewczego.

 

  • DLACZEGO OGRZEWANIE KONWEKCYJNE JEST WADLIWE? 

Obecnie najczęstszym jeszcze sposobem ogrzewania naszych obiektów pozostaje ogrzewanie pomieszczeń za pomocą kaloryferów. Głównymi minusami tego typu ogrzewania pozostają jednak wysokie koszty utrzymania. Grzejniki te bowiem działają na zasadzie konwekcji, co oznacza, że nagrzany płynami grzejnik oddaje swoje ciepło bezpośrednio do otoczenia, grzejąc powietrze. Ponieważ ciepłe powietrze jest lekkie, unosi się do góry. Tym samym ciepło zostaje zatrzymane pod sufitem w ogrzewanym pomieszczeniu. Natomiast na dole, gdzie przebywamy temperatura jest niższa o kilka stopni. Ciepło pozostaje niewykorzystane, co boleśnie odczuwamy wtedy, kiedy płacimy rachunki za ogrzewanie.

  • DLACZEGO OGRZEWANIE NAGRZEWNICAMI JEST WADLIWE? 

Częstym rozwiązaniem grzewczym w pomieszczeniach użyteczności publicznej, biurach, sklepach, są nagrzewnice, które wymuszają nawiew ciepłego powietrza. Tego typu rozwiązanie ma jednak wiele wad. Nagrzewnice dmuchające ciepłym powietrzem generują duży hałas, który jest uciążliwy nie tylko dla pracowników ale i dla Klientów. Nagrzewnica wdmuchuje ciepłe powietrze do otoczenia, które unosi się do góry, grzejąc głównie sufit. Nagrzewnice są wykorzystywane często jako kurtyny powietrzne, np. w hipermarketach. Kiedy w zimie wchodzimy do dużego sklepu odczuwamy przez ułamek sekundy potężne ciepło, będące wynikiem wydmuchania go przez nagrzewnicę. Niestety, kiedy zrobimy krok dalej w głąb sklepu nie odczuwamy już tak dużego komfortu cieplnego, ponieważ nagrzane powietrze szybko unosi się pod sufit. Promiennik natomiast, zamontowany jako kurtyna powietrzna, akumuluje energię cieplną na dole. Nie rozprasza jej, ponieważ nie grzeje powietrza.

Przy ogrzewaniu konwekcyjnym ciepło zostaje przekazane od grzejnika bezpośrednio do powietrza, w wyniku czego rośnie temperatura pomieszczenia. Ciepłe powietrze ogrzewa pomieszczenie, ale szybko unosi się do góry, unosząc ze sobą kurz i inne zanieczyszczenia, które krążą po pomieszczeniu a następnie dostają się do naszych dróg oddechowych, powodując choroby. Bezpośrednie odczuwanie ciepła przez domowników czy pracowników jest również mniejsze. Jest to niewątpliwie słaba strona konwekcji.

PROMIENNIKI: NAJLEPSZE ROZWIĄZANIE GRZEWCZE 

Grzejniki podczerwone z kolei oddają swoje ciepło na zasadzie promieniowania, są cieplejsze od otoczenia, oddają swoje ciepło zimniejszym obiektom, meblom, podłodze, ścianom, itp. Ogrzewają zatem obiekty znajdujące się bezpośrednio w ich otoczeniu, jednocześnie wyciągając z nich zimno i wilgoć.

Taka sytuacja jest więc rozwiązaniem niezwykle korzystnym dla osób mieszkających, np. w starych kamienicach, ponieważ z reguły budynki te posiadają grube mury bez izolacji, narażone są przez lata eksploatacji na ogrzewanie jedynie od strony mieszkania. Promienniki natomiast osuszą wilgotne i zimne ściany, często są wykorzystywane jako osuszacze na terenach popowodziowych.

Promienniki to także idealne rozwiązanie grzewcze w dużych obiektach przemysłowych, wysokich, przeszklonych, narażonych na podmuchy wiatru przez otwarte bramy. Ponadto promienniki pozwalają na ukierunkowane ciepło czyli możliwość indywidualnego ogrzewania stref i stanowisk pracy w halach.

W dzisiejszych czasach, kiedy coraz większe znaczenia ma dla nas ekologia, promienniki stanowią idealne rozwiązanie grzewcze dla naszych obiektów. Promienie podczerwone stanowią dodatkowo źródło relaksu i wypoczynku.

Ogrzewanie promiennikowe, rozmieszczone równomiernie lub punktowo jest doskonałym rozwiązaniem w hodowli zwierząt lub roślin ( nasze promienniki ogrzewają hodowle warchlaków, ślimaków oraz wybrane pomieszczenia i zwierzęta w kilku ogrodach zoologicznych a także rośliny w oranżeriach czy zimowych ogrodach).

Ogrzewanie to sprawdza się także do bardziej lub mniej intensywnego ogrzewania mieszkań lub wybranych w nich miejsc. Korzystają z niego osoby starsze, potrzebujące większej ilości ciepła. Wygrzewamy osoby chore i leżące.

Szeroka gama mocy promienników ( od 400 W do kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu kW) umożliwia łatwy dobór promiennika do konkretnych potrzeb zarówno do ogrzania niewielkiego pomieszczenia, jak łazienka w mieszkaniu jak i skomplikowanych technologii przemysłowych. Zaletą naszych promienników jest możliwość szybkiego podgrzania pomieszczenia i znajdujących się w nim obiektów i osób.

 

promienniki podczerwieni   promienniki elektryczne   promienniki gazowe   promienniki podczerwieni   promienniki gazowe