Podczerwień w leczeniu

ZDROWOTNE DZIAŁANIE PROMIENNIKÓW

czyli o tym, jak promienniki mogą korzystnie wpłynąć na nasze zdrowie .  .  . 

                             

Promieniowanie podczerwone padając na ludzką skórę, w części zostaje odbite. Pozostała część jednak zostanie wchłonięta i zamieniona na ciepło. Większa część energii promieniowania podczerwonego penetruje skórę, gdzie wytwarzane jest ciepło. Efekty promieniowania zależą od tego jak głęboko wchodzi ono w skórę. Głębokość penetracji zależy przede wszystkim od grubości skóry oraz długości fal promieniowania. Im krótsza fala tym głębsza penetracja. Promieniowanie może być używane do zapewnienia relaksu i komfortu cieplnego dla człowieka, zwłaszcza dla niemowlaków i osób starszych. Nasze promienniki sprzedajemy do gabinetów leczniczych, szpitali, ośrodków zdrowia. Ogrzewamy sale z noworodkami, gabinety kosmetyczne i spa. Tym samym z ciepła oddawanego przez promienniki korzystają osoby leczące choroby, zmęczone, pragnące relaksu. 

                              

PODCZERWIEŃ DLA RELAKSU I KOMFORTU 

Jest faktem ogólnie przyjętym, że ciepło pomaga w relaksie. Dlatego ogólne promieniowanie całego ciała jest lepsze niż promieniowanie skupione. Takie jednostki idealnie nadają się do ogólnego komfortowego ogrzewania, napromieniowywania przestrzeni zamkniętych, np. promenad basenowych. Największe możliwości zastosowania ogrzewania promieniowaniem o wysokim natężeniu są jednakże w ogrzewaniu powierzchniowym i przestrzennym.

Ten rodzaj ogrzewania komfortowego często znajduje zastosowania w miejscach, gdzie ludzie są ubrani lekko a aktywność ich ciała - niska.

Przykłady: leczenie kliniczne, badania lekarskie, masaże sportowe, fizjoterapia, opalanie, hodowle zwierząt.                 

Lampy podczerwone są coraz częściej używane do suszenia włosów w salonach fryzjerskich i piękności.

Możliwe jest użycie podczerwieni zamiast lub w dodatku do konwencjonalnych suszarek wykorzystujących ciepłe powietrze.
W porównaniu z dotychczas używanymi suszarkami lampy podczerwone mają szereg zalet takich jak:

- działają cicho, podczas gdy suszarki konwencjonalne irytująco hałasują - kiedy kilka suszarek pracuje jednocześnie normalna rozmowa jest niemożliwa.

- fryzura lepiej się zachowuje, gdyż nie ma niepotrzebnych zawirowań powietrza.

- łatwo zmieniać temperaturę do różnych potrzeb w zależności od dostarczonej mocy, w ten sposób ogrzewanie może być kontrolowane w sposób ciągły a nie stopniowany

- jeśli zachodzi taka potrzeba lampy mogą być indywidualnie włączane i wyłączane.

- jednostki zawierające promienniki podczerwieni mogą łatwo być używane do suszenia tylko części włosów.

Promienniki używane są także w saunach infra red. Działanie takiej sauny ma znaczenie lecznicze i rehabilitacyjne. Ponad 80% energii penetrującej ciało w saunie infra red przekształca się w przyjemne ciepło, rozgrzewając ciało od wewnątrz, a nie od zewnątrz jak w przypadku zwykłych rozwiązań, które tylko wysuszają skórę, grzejąc powierzchniowo. Ciepło i światło słoneczne ( promienniki grzeją tak, jak słońce ogrzewa planetę)  ma ogromne znaczenie dla codziennego funkcjonowania człowieka. Ciepło stosowane jest w helioterapii, brak ciepła i światła spowalnia pracę naszego organizmu, ogranicza nasze funkcje zdrowotne i psychiczne, jest także powodem spadków nastroju a nawet depresji w okresie jesienno- zimowym ( co wpływa na zaburzenia psychosomatyczne). Ciepło daje nam dobre samopoczucie i radość życia. Minimalizuje dolegliwości kobiece w ich cyklu miesiączkowym ( ból i irytacja). Ma działanie przeciwgrzybiczne. Pomaga zsynchronizować nasz wewnętrzny cykl z porami dnia przez co zapewnia zdrowy i przyjemny sen. Fototerapia światłem słonecznym naturalnym lub sztucznym jest zalecana przez lekarzy ( pomaga łagodzić objawy chorób, np. reumatyzm, a także innych schorzeń – np. łuszczycowe zapalenie stawów).